Artykuły

The Leadership Circle (TLC) jest filozofią rozwoju przywództwa opartą o wszechstronny, poparty badaniami i wiedzą naukową, system oceny liderów.

Podstawą TLC jest Model Zintegrowanego Przywództwa – dający pełny obraz pożądanych i niepożądanych acz często spotykanych postaw. Opisuje on etapy rozwoju przywództwa, dając przy tym nieodparte argumenty przemawiające za wartością wnoszoną przez budowanie samoświadomości liderów i ich ukierunkowanego rozwoju.

Pierwszy etap – opisywany jako przywództwo egocentryczne charakteryzuje się koncentracją wyłącznie na własnych potrzebach i celach. Lojalność zespołu skierowana ma być wyłącznie wobec Lidera, nie wobec celów, wartości ani też samej firmy. Etap drugi – to przywództwo reaktywne, wynikające głównie z nieświadomych, automatycznych i wyuczonych reakcji na pojawiające się wyzwania. Na tym etapie obserwujemy wyraźnie zaznaczające się tendencje reaktywne wywodzące się z jednego z trzech źródeł: potrzeby bycia akceptowanym, potrzeby ochrony lub potrzeby sprawowania kontroli. Kolejnym etapem jest przywództwo kreatywne, w którym Lider zyskuje coraz większą samoświadomość i autentyczność. Jego lęki zaznaczone w warstwie reaktywnej, ustępują woli i pasji kreowania wizji samego siebie, zespołu, firmy i większej społeczności. Lider kreatywny rozpoznaje wpływ swoich działań na otoczenie i świadomie podejmuje decyzje przybliżające go do realizacji wizji. The Leadership Circle w sposób praktyczny ilustruje Model Zintegrowanego Przywództwa, dając indywidualnym Liderom oraz całym zespołom wgląd umożliwiający poszerzenie świadomości własnych tendencji reaktywnych i możliwości rozwoju potencjału kreatywnego. Wiele narzędzi oceny liderów i menedżerów bazuje na określonych modelach kompetencji. Model TLC również składa się z kompetencji, które w pewnym stopniu mogą pokrywać się z innymi modelami, jednak oferuje coś znacznie więcej. Jego unikalność polega na tym, że badaniu podlegają nie przypadkowe ani też intuicyjnie dobrane wymiary, lecz kompetencje i postawy menedżerskie, które zostały wnikliwie przebadane i wykazują wyraźną korelację (dodatnią lub ujemną) ze skutecznością liderską oraz wynikami biznesowymi. Korelacja ta została udowodniona na podstawie badania 150 tys liderów organizacji biznesowych i jednoznacznie wskazuje na te cechy, którym towarzyszą wysokie wyniki biznesowe oraz te, które hamują skuteczność osobistą lidera i jego zespołu. W TLC liderzy zwiększają świadomość swojego wpływu na otoczenie oraz poznają, które ich postawy i zachowania wspierają ich efektywność. Przede wszystkim jednak dowiadują się, jakie świadome i nieświadome mechanizmy ich zachowań mają negatywny wpływ na ich skuteczność oraz wyniki biznesowe. Dzięki takiej wiedzy, rozwój osobisty lidera od samego początku może być ukierunkowany na źródło jego nieefektywnych zachowań oraz wzmocnienie tych postaw, które należą do jego naturalnych zasobów i talentów. Sama diagnoza jest elementem zwiększającym samoświadomość i budującym tożsamość Lidera. Samoświadomość daje Liderowi swobodę wyboru – w co chce wierzyć, co go wspiera, a które ze swoim dotychczasowych przekonań chce zweryfikować. Dużą wartością badania jest porównanie indywidualnych wyników do światowej normy liderów i menedżerów. Dzięki takiej formule, Lider dowiaduje się jak faktycznie plasuje się na skali zaawansowania swoich kompetencji i blokujących go nawyków. TLC pozwala na odkrycie:

  • jakie kompetencje i zachowania wzmacniają indywidualne i zespołowe przywództwo, a jakie hamują potencjał;
  • jaki wpływ przywództwo Lidera i zespołu ma na wyniki i osiągnięcia firmy/organizacji;
  • jakie utrwalone przekonania blokują skuteczność Lidera lub zespołu, jego odwagę, empatię, autentyczność, umiejętność strategicznego planowania, a nawet dążenie do realizacji wizji;
  • jaki jest związek pomiędzy myśleniem, świadomością i postrzeganiem samego siebie, a zachowaniami Lidera;

Badanie ma formę kwestionariuszową i jest przeprowadzane w wersji on-line. Jest to ocena 360, co znaczy, że oprócz lidera objętego procesem, swoją opinię wyrażają osoby z jego najbliższego otoczenia: przełożony, przełożony przełożonego, podwładni, koledzy i tzw. inni. Obok indywidualnej diagnozy, TLC oferuje badania zespołowe w dwóch wersjach: badanie zespołu jako całości lub raport kumulatywny członków zespołu (np. Zarządu) – w tym przypadku oczywistym warunkiem jest objęcie diagnozą indywidualną wszystkich członków zespołu. TLC umożliwia również przeprowadzanie badania kultury przywództwa w całej firmie.

Test jest dostępny w języku polskim.

TLC oferowany jest w postaci pakietu, diagnozie towarzyszą zawsze przynajmniej 2 sesje indywidualne z certyfikowanym Coachem. Pierwsza sesja służy szczegółowemu omówieniu wyników oraz określeniu ogólnych kierunków rozwoju. W czasie drugiej sesji Coach i Klient omawiają kierunki rozwoju oraz planują konkretne działania rozwojowe. W przypadku Klienta zespołowego, TLC jest częścią realizowanego procesu rozwojowego.

Pozostałe artykułyMoże cię zainteresować

By Bartosz Berendt
Przywództwo to "prowadzenie innych " poprzez inspirowanie ich swoim rozumieniem wizji i misji.
By Bartosz Berendt
Jakiś czas temu natknąłem się na infografikę opublikowaną przez organizację Canadian Sport for...
By Joanna Zawada
Teoria U: Przywództwo i coaching przyszłości, która się wyłania…